Η κεφαλιά του Έκτορ Μορένο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε στο Μεξικό τοβαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στην Πορτογαλία, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για το Confederations Cup της Ρωσίας.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35′, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και πάσα του Κριστιάνο Ρονάλντο, η οποία επέτρεψε στον Ρικάρντο Κουαρέσμα να πλασάρει μετά από «άδειασμα» στον Γκιγιέρμο Οτσόα.

Ένα τέταρτο πιο νωρίς, ο Αργεντινός διαιτητής Νέστορ Πιτάνα ακύρωσε σωστά γκολ του ευρισκόμενου σε θέση οφσάιντ Πέπε, κάνοντας χρήση του instant replay, ενώ στο 33′ ο έμπειρος Μεξικανός τερματοφύλακας αποσώβησε το γκολ, μετά από άσχημα υπολογισμένη κεφαλιά προς τα πίσω του… συμπαίκτη του, Κάρλος Σαλσίδο.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Χουάν Κάρλος Οσόριο κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Χαβιέρ Ερνάντες, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Ράφαελ Γκερέιρο και σέντρα του Κάρλος Βέλα, ενώ ο 29χρονος επιθετικός της Μπάγερ Λεβερκούζεν έχασε και μια καλή ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στο σκορ στους τυπικά φιλοξενούμενους λίγο πιο μετά.

Το δεύτερο μέρος ήταν λιγότερο ενδιαφέρον, όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν πολύ κοντά από το να πάρουν τελικά την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, καθώς έκαναν το 2-1 στο 86′, με σκαστό σουτ του δεξιού μπακ τους, Σέντρικ Σοάρες, μέσα από την αντίπαλη περιοχή. Το Μεξικό ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έκτορ Μορένο νίκησε στον αέρα τον Χοσέ Φοντέ μετά από εκτέλεση κόρνερ και με «παλικαρίσια» κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Έτσι, η διοργανώτρια Ρωσία έχει πάρει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Confederations Cup, μετά τη χθεσινή νίκη της με 2-0 επί της Νέας Ζηλανδίας, ενώ Πορτογαλία και Μεξικό θα ψάξουν στα δύο επόμενα παιχνίδια τους βαθμούς που χρειάζονται, με την ισοπαλία αυτή στο Καζάν να αφήνει ασφαλώς ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα στον πρώτο όμιλο του Confederations Cup.